Seks – skuteczny lek na stres

 

Rozładowuje napięcie, łagodzi niepokój, wprowadza organizm w uczucie rozluźnienia i senności – seks przynosi korzyści zarówno doraźne, jak i długofalowe. Niestety stres, który chcemy złagodzić, często sam w sobie odbiera ochotę na seks. Dlatego warto go po prostu zaplanować. Czasem konieczne jest też wsparcie specjalisty, który może przepisać np. Kamagrę – lek na potencję dla mężczyzn.

Stres jest dziś powszechny. Występuje we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od stanu materialnego, życiowego czy innych okoliczności. Sytuacje stresowe najczęściej związane są z pracą zawodową, sytuacją finansową, rodzinną i zdrowotną. Stresuje też przeciążenie obowiązkami i presja społeczna. Długotrwały stres może przyczynić się do występowania zaburzeń psychosomatycznych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby wrzodowe żołądka, nadczynność tarczycy czy astma oskrzelowa. Ze stresem można i trzeba walczyć. Jednym z najbardziej przyjemnych sposobów na poradzenie sobie z wewnętrznym napięciem jest… seks!

Seks na stres

Udane zbliżenie, najlepiej zakończone orgazmem, doprowadza organizm do stanu podobnego do tego, jaki osiągamy po masażu, wizycie w saunie czy treningu relaksacyjnym. Seks rozładowuje napięcie, łagodzi uczucie niepokoju, obniża ciśnienie krwi, a wydzielana podczas stosunku prolaktyna wprowadza organizm w poczucie rozluźnienia i senności.

Seks daje korzyści długofalowe. Regularne współżycie to dobra aktywność fizyczna – pomaga spalać kalorie, pozytywnie wpływa na serce, angażuje różne partie mięśni, a nawet łagodzi dolegliwości bólowe. Osoby każdego tygodnia oddające się łóżkowym rozkoszom cieszą się też lepszym zdrowiem – seks zwiększa bowiem poziom kluczowych przeciwciał, dzięki czemu organizm jest bardziej odporny. Psychologowie z Uniwersytetu w Maryland udowodnili nawet, że regularne zbliżenia zwiększają inteligencję.

Gdy stres utrudnia seks

Lekarze nie mają żadnych wątpliwości co do dobroczynnego wypływu seksu na nasz układ nerwowy. Z drugiej strony jednak aż jedna czwarta Polaków przyznaje, że stres utrudnia im życie erotyczne. Przemęczenie i problemy skutecznie odbierają ochotę na wieczorne zbliżenia. U mężczyzn – nawet młodych i zdrowych – mogą pojawić się problemy z potencją. Co więcej, stres przyczynia się do skrócenia zbliżeń. Przeciętny Polak kocha się dziś około 14 minut – to o 4 minuty mniej niż jeszcze 10 lat temu. Zmniejsza się libido i płodność. Przemęczenie i problemy zawodowe stają się wymówką, by uniknąć seksu. Nierozładowane napięcie narasta i koło się zamyka.

Co zrobić, by je przerwać? Na początek warto seks po prostu zaplanować. Wyjście do restauracji, wysłanie dzieci na weekend do dziadków, przeznaczenie jednego lub dwóch wieczorów w tygodniu „tylko dla siebie” to dobry sposób na start. Czym częściej będzie dochodziło do zbliżeń, tym większą będziemy mieli na nie ochotę. Czasem konieczne jest też zastosowanie leków – szczególnie przy zaburzeniach potencji. Na problemy z erekcją lekarza najczęściej zapisują leki typu Kamagra – zawierające sildenafil tabletki stosowane doraźnie. Kamagrę wystarczy zażyć 30 minut przed planowanym zbliżeniem. Odpowiednie planowanie, a czasem też pomoc farmakologiczna pomogą odzyskać radość z seksu, zredukować stres, a co za tym idzie poprawić ogólną jakość swojego życia.